Starší aktuality

 • 25. 10. 2023

  28. říjen na Legiovlaku nebo v Muzeu československých legií

  V sobotu 28. října oslavíme 105. výročí vzniku Československé republiky. Československá obec legionářská v Praze připravila pietní akty u pomníku Pod Emauzy a v Běchovicích. Na Masarykově nádraží je možné navštívit Legiovlak a celou sobotu je výjimečně otevřené také Muzeum československých legií na I. P. Pavlova.

 • 25. 9. 2023

  Uctili jsme legionáře od Doss' Alto

  Ve čtvrtek 21. září 2023 jsme si připomenuli již 105. výročí hrdinné obrany alpského vrcholku Doss‘ Alto nad Gardským jezerem československými legionáři. Vzpomínkové setkání se uskutečnilo u legionářského památníku na čestném vojenském pohřebišti Olšanských hřbitovů v Praze. Akci uspořádala Československá obec legionářská ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky a s podporou Posádkového velitelství Praha.

 • 2. 8. 2023

  Výtvarník prvního a druhého odboje

  Československá obec legionářská a Nadační fond Vojtěcha Preissiga si v letních měsících připomněli památku mistra Vojtěcha Preissiga. První vernisáž výstavy o této významné osobnosti se uskutečnila dne 2. června v Památníku odboje Žamberk na úvod výstavní sezóny. V následujících dvou měsících si expozice našla celou řadu návštěvníků, aby byla následně výstava přesunuta do Muzea československých legií v Praze, kde byla na konci července za přítomnosti předsedy ČsOL br. Pavla Budinského, místopředsedy br. Tomáše Pilvouska a mistrovy pravnučky Evy Bernardové slavnostně zpřístupněna veřejnosti. Kromě Preissigových děl byly k vidění i unikátní předměty z jeho pozůstalosti. Program doprovodila přednáška o výtvarníkovi dvou odbojů.