• 25. 10. 2023

  28. říjen na Legiovlaku nebo v Muzeu československých legií

  V sobotu 28. října oslavíme 105. výročí vzniku Československé republiky. Československá obec legionářská v Praze připravila pietní akty u pomníku Pod Emauzy a v Běchovicích. Na Masarykově nádraží je možné navštívit Legiovlak a celou sobotu je výjimečně otevřené také Muzeum československých legií na I. P. Pavlova.

  Oslavy vzniku samostatné Československé republiky jsou pro členy Československé obce legionářské, zejména pro válečné veterány a potomky legionářů, velkou událostí, na 28. říjen je tak pražským Ústředím a místními jednotami připraven důstojný program pro historické nadšence i nejširší veřejnost. "Každý rok se scházíme především u pomníku Praha svým vítězným synům na náměstí Pod Emauzy na Praze 2," říká Jiří Filip, organizační tajemník ČsOL a dodává: "Letos pietní akt začíná ve 14:00 a očekáváme účast nejvyšších ústavních činitelů." Menší pietní akt, který spolu s městskou částí pořádá jednota Praha 3, proběhne u sochy T. G. Masaryka v 10:00 v Běchovicích, kde byla v roce 2018 vysázena československým legionářům celá stromová alej.

  Velkým lákadlem pro děti i dospělé je bezpochyby Legiovlak, který je od 24. října do 5. listopadu k vidění v centru Prahy na Masarykově nádraží. "Legiovlak není v Praze poprvé, ale od poslední návštěvy se nám jeho expozice opět o něco rozšířila. V sobotu 28. října v něm navíc představíme krátkodobou výstavu, kterou věnujeme právě 105. výročí vzniku republiky," říká Jiří Charfreitag, vedoucí projektu Legiovlak a dodává: "Naší pojízdnou expozici a parní lokomotivu si může každý prohlédnout zdarma, během naší pražské návštěvy máme otevřeno od 8:00 do 16:00, o víkendech otevíráme v 9:00." Expozici legionářského muzea na kolejích, které standardně co týden mění své nádraží, aby oslovilo co nejširší veřejnost, tvoří v současné době 15 historických vagonů, které přibližují život a boj legií, československý odboj ve 2. světové válce a roli současné Armády České republiky doma i v zahraničí. Návštěvníci mezi jednotlivými vozy najdou například po zuby ozbrojený improvizovaný obrněný vůz s kulomety a kanonem z dob bojů proti bolševikům na Transsibiřské magistrále, štáb, expozice uniforem, ale také vagony pro ubytování vojáků a důstojníků, jejich dílny či zdravotní ambulanci. Expozice je přístupná vždy zdarma, během dopoledne se věnuje především objednaným školním skupinám, odpoledne a o víkendech probíhají komentované prohlídky pro širokou veřejnost.

  Mimořádně bude mít v sobotu 28. října otevřeno Muzeum Československých legií, které se nachází v suterénu Ústředí Československé obce legionářské na adrese Sokolská 33, Praha 2. "V muzeu máme stálou expozici věnující se vzniku a významu legií a spoustu zajímavých uniforem, zbraní a dobových předmětů, včetně dioráma prvoválečného zákopu. K letošnímu půlkulatému výročí vzniku republiky jsme připravili i krátkodobou výstavu," říká Charfreitag a dodává: "Běžně máme otevřeno od úterý do pátku, ale na 28. říjen se naši zaměstnanci rozhodli, že chtějí přispět k oslavám, a dobrovolně a z vlastní iniciativy tak přijdou do práce i ve svátek." Muzeum bude otevřené a zdarma přístupné od 9:00 do 18:00, a to vchodem z Ječné ulice.

  Miloš Borovička